Ara Öğün Nedir? Neden Önemli?

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için en önemli konulardan bir tanesi gün içinde ara öğün atlamayarak beslenmemize dikkat etmek. Ara öğün, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği dışında kalan zaman dilimlerinde tüketilen az ama mideye ve metabolizmaya yararlı olan ufak atıştırmalıklardır. Örneğin, öğle ve akşam yemeği arasında az porsiyon kuru meyve, meyve, kuruyemiş, elma, yoğurt gibi besinleri tüketmek bu öğünlere örnektir. Anck hatırlatmakta fayda var, “nasıl olsa az porsiyon” diyerek şekerli, yağlı, tuzlu veya hamurlu gıdalar tüketmek sizi hedefinizden saptırır. Çok yanlış bir yola girmiş olursunuz, aman dikkat!  ☺ Peki, “Ara öğün nedir, neden önemli?” diye soruyorsanız eğer gelin birlikte bakalım.

Kan Şekerini Dengeler

Çoğumuz kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği gibi ana öğünlerde tıka basa beslenerek günün geri kalanında hiçbir şekilde atıştırmamayı midemizi boş bırakmayı tercih ediyoruz. Ancak bu pek de doğru değil. Normal bir öğünü tükettikten yaklaşık 2-3 saat sonra kan şekerimiz düşmeye başlar. Bizler de kan şekerimiz düşünce bunu ‘’açlık’’ hissi olarak yorumlarız ve sağlıksız ya da fazla porsiyonlarda besinler tüketerek bu hissi gidermeye çalışırız. Bunun yerine, ara öğünlerle birlikte kan şekerimizi dengede tutarak vücudumuza fazladan besin almayıp günümüzü daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabiliriz.

Metabolizma Hızını Etkiler

Bu öğünler, kan şekerimizin yanı sıra metabolizma hızımızı da etkiler. Peki, bu nasıl olur? Beslenme düzenine ara öğünleri eklemek, metabolizma hızını zamanla arttırır. Metabolizma hızı artan kişi hem vücudundaki fazla ve zararlı yağları daha hızlı yakar hem de daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olur. Öte yandan, sağlıklı kilo vermek isteyenler için de metabolizma hızı çok önemlidir. İşte bu yüzden, nasıl ki sağlıklı bir uyku düzeni için zamanında ve dozunda uyumak önemliyse aynı şekilde hiçbir öğünü atlamayarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek de kilomuzdan sindirim sistemimize kadar birçok konuda bize fayda sağlar.

Hızlı ve Pratik Öneriler

“Her şey iyi hoş da hızlı, pratik ve sağlıklı ara öğün önerileri iletebilir misin sevgili Tadım?” diye soranlar için de elbette diyoruz ve ister kilo vermek için ister sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak için olsun, fayda sağlayacak önerilerimizi sıralıyoruz.

  • “En iyi ara öğün nedir?” diye sorarsanız, çiğ kuruyemiş ve kuru meyve diyebiliriz. Kuru meyveler sayesinde kan şekerinizi dengelerken, kuruyemişle birlikte ihtiyacınız olan lifi alırsınız. ‘’Ara öğün olarak kuruyemiş ve kuru meyve yemek benim aklıma yattı, ama bu konu hakkında daha çok bilgilenmek istiyorum sevgili Tadım!’’ diyorsanız sizi şöyle alalım.
  • “Ben günde iki öğün yiyorum. Biri sabah diğeri de akşam!” diyenleri de unutmadık. Size bir nevi öğle yemeği olarak da tüketebileceğiniz ama ara öğün porsiyonunda bir tavsiyemiz var. 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, badem, Hindistan cevizi sütü veya normal süt ve çok az fıstık ezmesi. 🙂 Hele bir de fıstık ezmesini evde kendiniz yaparsanız, tebrikler, mükemmel bir öğle yemeğiniz var! Siz de bu tarz bir ara öğün için ev yapımı vegan fıstık ezmesi tarifini deneyebilirsiniz.
  • “Kuruyemiş ya da meyve ile ara öğün yapmak da güzel ama ben daha çok ferahlatan, tatlımsı ve sağlıklı ara öğünler denemek istiyorum!” diyenlere de şöyle kulak vermiş olalım: Az porsiyonlarla gün içinde ara öğün olarak da tüketilebileceğiniz yaz aylarına özel hafif tatlı seçenekleriyle kendinize minik öğünler oluşturabilirsiniz!

Getir
İste Gelsin
Sanal Market
Banabi