Kuruyemiş ve Kuru Meyvelerle İlgili Tüm Merak Ettikleriniz

Kuruyemiş ve kuru meyveler aslında çok uzun bir süredir diyet listelerimizin olmazsa olmaz ara öğün seçenekleri arasında yer alıyor. Ancak özellikle son yıllarda sağlığa sundukları katkıların bilinir hale gelmesi sayesinde, günlük sağlıklı beslenme rutinine kuruyemiş ve kuru meyveleri eklemenin ne kadar önemli olduğunu daha iyi biliyoruz. Yine de hepimizin aklında beliren bazı sorular da var. Bu yazımızda kuruyemiş ve kuru meyvelerle ilgili tüm merak ettiklerinizi yanıtlıyoruz!

Kuruyemiş kilo aldırır mı? 

Kuruyemişlerin kilo aldıran yiyecekler olduğu inancı uzun yıllardır yaygın bir biçimde kabul görüyor. Evet, kuruyemişlerin enerji-yoğun gıdalar olduğu ve genellikle yüksek yağ içerdiği doğru ancak buradaki fark şu: Kuruyemişlerin özellikle sağlıklı yağlar olarak bilinen doymamış yağ oranı yüksek. Kuruyemiş üzerine gerçekleştirilen bir araştırma  bulgusuna göre, beslenme düzeninde kuruyemiş bulunmayan kişilere oranla kuruyemiş yiyen kişilerde daha hafif kilo artışı olduğu ortaya çıkıyor. Araştırma sonucunda, standart bir beslenme düzenine uyan ve bu düzende daha fazla kuruyemiş tüketen (haftada birden fazla porsiyon) katılımcıların kilo aldığı görülüyor. Ancak katılımcılardan beslenme düzeninde hiç kuruyemiş tüketimi olmayanların daha fazla kilo aldığı tespit ediliyor. 

Kuruyemiş Kilo Aldırır mı?

Başka bir çalışmada ise daha az sağlıklı yiyecekler tüketmek yerine kuruyemişleri sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası haline getirmenin, yetişkinlikte sıklıkla görülen kademeli kilo alımını azaltmaya ve obezitenin önüne geçmeye yardımcı olabileceği bilgisi paylaşılıyor.  Örneğin, bademi beslenme düzeninize dâhil ederek açlığınızı bastırabilir, iştah kesici özelliğinden faydalanabilirsiniz veya 3 aydan fazla bir süre günlük sadece 44 gram Antep fıstığı tüketerek kilo alımı yaşamadan besin değeri yüksek bir tercih yapabilirsiniz.  

Ceviz beyin sağlığını destekler mi? 

Yunanlıların cevize “karyon” yani “kafa” adını verdiğini görüyoruz. Nedeni ise cevizin şekil itibariyle insan beynini andırıyor olması… 🙂 Yine aynı nedenden dolayı, Çinliler de yüzyıllardan bu yana cevizin beyin için faydalı olduğuna inanıyorlar. Aslına bakarsanız bu inanış hiç de yanlış değil! Yapılan son araştırmalardan biri, ceviz tüketiminin bilişsel işlevi (beyin sağlığını) geliştirmeye yardımcı olduğunu ileri sürüyor. Yine aynı araştırmada cevizin demans gelişimi açısından risk faktörleri arasında sayılan kardiyovasküler hastalık, depresyon ve diyabet tip 2 gibi başka hastalıkların oluşma riskini de azaltabileceği aktarılıyor. Tüm bu nedenler, beslenme düzeninize cevizi eklemeniz için bizce son derece yeterli görünüyor. Ne dersiniz? 🙂 

Kuruyemiş ve Kuru Meyvelerle İlgili Tüm Merak Ettikleriniz

Kuru meyvelerdeki şeker içeriği diş çürüğü yapar mı?

Kuru meyveler, sudan arındırılmış taze meyveler olduğundan doğal şeker içeriyor. Hem yapışkan yapıları hem de doğal şeker içermeleri nedeniyle, kuru meyvelerin diş çürümesine neden olabileceği hemen hemen hepimizin aklına en az bir kez gelmiştir. Sizi sevindirecek bir haber verelim! 🙂 Bilimsel kanıtlar, bunun aksini gösteriyor. Örneğin, kuru üzümde bulunan biyoaktif bileşenlerin, diş eti çekilmesi ve diş çürüğü gibi bakterilerin ağız içinde gelişimini önleyen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu görülüyor. Ayrıca kuru meyveler, lif kaynağı açısından yüksek, yağ oranı düşük ve besin değeri yüksek olduklarından beslenme uzmanları tarafından genellikle öneriliyor.  

Kuru meyvelerdeki şeker içeriği diş çürüğü yapar mı?

Çiğ kuruyemiş kavrulmuş kuruyemişten daha mı sağlıklı?

Pek çok kişi çiğ kuruyemişlerin kavrulmuş kuruyemişlerden daha sağlıklı olup olmadığını merak ediyor. Kavrulma işlemi sırasında kuruyemişlerdeki besin değeri yüksek içeriklerin, özellikle de vitamin ve minerallerin azalabileceği düşünülüyor. Aslında bunun sadece bir efsane olduğunu söyleyebiliriz. Kavurma işlemi kuruyemişlerin tadını, aromasını ve gevrekliğini artırmak için yapılıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, uygun sıcaklık ve zamanda kavrulan kuruyemişlerin antioksidan avantajı sağladığını ortaya koyuyor. Bu nedenle kavurma işlemi doğru yapıldığında, kuruyemişlerin besin değerleri ve özellikleri olumsuz etkilenmiyor.   

Kuruyemiş ve kuru meyvelerle ilgili aklınıza takılan tüm soruları yanıtladığımıza göre, gelin, Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyve veya Tadım Kuruyemiş dünyasından damak tadınıza en uygun olan ürünlerle sağlıklı beslenme yolculuğunuza lezzetten ödün vermeden çıkın! 🙂 

Sağlıklı beslenme konusu ilginizi mi çekiyor? O halde bu içeriğe mutlaka göz atın:
Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin İlham Veren 5 Belgesel

Bu yazı, nutfruit.org web sitesindeki, “Cracking the Myths About Nuts and Dried Fruits” başlıklı makaleden uyarlanmıştır. 

Kaynaklar:

Getir
İste Gelsin
Sanal Market
Banabi